המחאה החברתית אצלנו בבית
המחאה החברתית ששוטפת אותנו מכל עבר מעלה לא מעט שאלות אצלנו המבוגרים, ויכוחים, חילופי דעות ורעיונות , וזו הדמוקרטיה במיטבה ,
אני נרגשת לראות איך חזרנו להיות חברה פועמת ונושמת צועקת שרוצה שינוי, חברה של פרטים שמפסיקים לשבת על הספה ומקטרים,אלא קמים לעשות מעשה .

בשבוע שעבר השתתפתי בהפגנה, לא הגדולה ההיא בתל אביב, אלא יוזמה מקומית באזורנו הפגנה שבה נטלו חלק כ- 300 איש והמון ילדים .
הילדים שהיו שם סביבי נטלו חלק אקטיבי .
חלקם ציירו וצבעו את השלטים החזיקו בהם בלי להתלונן (וזה ממש כבד להחזיק קרטון גדול מחובר למקל) נפנפו בו וצעקו סיסמאות. חלק ממכרי יצאו למצעד העגלות עם הילדים הקטנים .
מידת הפעילות ורמת המעורבות של הילדים בפעילות נתונה לשיקול ההורים, מעורבים יותר או פחות, אי אפשר להתעלם מן העובדה שבתוך כל החגיגה הדמוקרטית הזו נמצאים גם ילדינו, הם נוכחים, הם רואים, הם שומעים, ולעיתים קולטים חלקי מידע, הם חושבים, ולא פעם עושים את ההשלכות שלהם ,מנתחים את הניתוחים ומסיקים את המסקנות של עצמם.
לנו תפקיד חשוב, כאן בתוך כל הבלגאן נכנסים אנחנו ההורים לפעולה .

1. דמוקרטיה – ערך מרכזי בחברה ואף במשפחה זו הזדמנות מצוינת לדבר עם הילדים על מהי דמוקרטיה ואיך האזרח הקטן יכול להשפיע ולשנות. חשיבות החוקים ,מי מחליט במדינה דמוקרטית וכיצד אפשר לשנות מציאות.
2. תרומה ומועילות- המחאה החברתית פותחת דלת לשיח על ערכים , על מצבו של האחר ,ראיית מצוקותיו, מאפשרת להרחיב את ראייתו הצרה של הילד , ולעלות למודעות שלו , שיש עוד אנשים וילדים שחיים אחרת, שחושבים אחרת וכיצד אנחנו בתור אנשים מקבלים את האחר ואולי אף פועלים כדי שלאחר יהיה טוב יותר.
3. שיתוף ותקשורת – המחאה החברתית היא הזדמנות נהדרת לשיחה, לשיתוף מה אתם חושבים, מה מרגישים על מה שקורה מסביב. הזדמנות לעשייה משותפת – הזדמנות לשתף פעולה, הזדמנות לחוות זמן איכותי עם הילדים ,כל ילד לפי רמתו ויכולת ההבנה שלו.
4. לספק הגנה לילדינו – תיווך המציאות לילדים.
הילדים חשופים לתקשורת, לויכוחים שלנו,להחלפת הדעות בינינו הם לא תמיד מבינים את המציאות כפי שהיא חסר להם ידע ,חסרה הבנה וראיית התמונה הכללית.
לעיתים הבנה חלקית או עיוות של המציאות , יכולה להשפיע באופן פחות חיובי על הילד וליצור חוסר שקט, ודאגות מיותרות.
אנחנו הולכים להפגין מה זה אומר על מצבינו הכלכלי ? אולי גם לנו עוד מעט לא יהיה איפה לגור ונעבור לאוהל? אם הכל יקר אז איך אמא תוכל לקנות לי אוכל? הילד מתרגם את הנעשה סביבו לרמה מעשית מאד ומקשר את הדברים אל חייו באופן מאד קונקרטי .
חשוב להבהיר ולתווך לילד את התמונה של המציאות כפי שהוא פוגש אותה וברמה שהוא יכול להבין. כך נחסוך ממנו לא פעם דאגות מיותרות.
לסיכום עלינו לזכור שלנו ההורים תפקיד חשוב בחייו של ילדינו , אנו המודל שלו לחיקוי,הוא מביט בנו ולומד, איך מתנהגים, איך חושבים, איך מתקשרים , והמחאה או כל פעילות חברתית אחרת היא הזדמנות שלנו להיות המודל שלו לעתיד. מחאה נעימה.

  • Share/Bookmark

השאר תגובה

Spam protection by WP Captcha-Free